Aktualności z powietrza

CAMO w lotnictwie – jak zadbamy o Twój samolot?

Dla każdego posiadacza samolotu, ale i dowolnego innego środka transportu, niezwykle ważna jest możliwość skorzystania z niego zawsze wówczas, gdy jest potrzebny. To nie taksówka, na którą trzeba czekać i nie rejsowy statek powietrzny, latający zgodnie ze ściśle określonym harmonogramem. Własna maszyna musi być cały czas sprawna. To szczególnie istotne w przypadku osób prowadzących biznes wymagający częstych wyjazdów. Nie można ryzykować, że rozmowy z kontrahentem nie odbędą się albo inwestycja nie doczeka się finalizacji tylko dlatego, że nie dotarłeś na czas na umówione miejsce. I dlatego właśnie podejmowane są działania z zakresu CAMO.

Continuing Airworthiness Management Organisation – definicja

Skrót CAMO rozwija się jako Continuing Airworthiness Management Organisation, czyli Organizacja Zarządzania Ciągłą Zdatnością do Lotu. Sensem działań podejmowanych w ramach CAMO jest stała gotowość samolotu do użytkowania. Rozumiemy, że musisz mieć pewność, iż w każdym momencie Twój samolot zawiezie Cię do wskazanej destynacji. Działania podejmowane w ramach CAMO mają stanowić gwarancję ciągłej sprawności statku powietrznego.
Za stan techniczny samolotu odpowiada jego właściciel – ale przecież rzadko kto zna się na kompleksowej obsłudze i naprawie statków powietrznych. Jeśli posiadasz zatem posiadasz samolot albo planujesz jego zakup, CAMO staje się koniecznością. Na szczęście nie musisz się tym zajmować osobiście – całą odpowiedzialność za Twój samolot weźmiemy na siebie.

Co składa się na Continuing Airworthiness Management Organisation (CAMO)?

Aby zapewnić stałą zdolność do lotu należącego do Ciebie statku powietrznego, podejmiemy szereg działań. Zaplanujemy przeglądy techniczne i wykonamy przeglądy okresowe, aby natychmiast wiedzieć, jeśli z samolotem dzieje się coś choćby w najmniejszym stopniu nieprawidłowego. Skorzystamy z wiedzy i umiejętności naszych doświadczonych, profesjonalnych techników, którzy mają wprawę w diagnozowaniu i usuwaniu usterek. Posłużymy się specjalistycznym, najnowocześniejszym sprzętem, który sam przechodzi regularne przeglądy i certyfikacje ze strony odpowiednich instytucji.
Zadbamy także o porządek w dokumentacji – niedopełnione formalności to również powód do uziemienia statku powietrznego! Przypilnujemy, aby wszystko odbywało się zgodnie z wymogami EASA (European Union Aviation Safety Agency) – Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego. Pomożemy w uzyskaniu corocznego przedłużenia ważności ARC (z ang. Airworthiness Review Certificate), czyli Poświadczenia Przeglądu Zdatności do Lotu.

Czy bez CAMO (Continuing Airworthiness Management Organisation) można latać samolotem?

Utrzymanie statku powietrznego w gotowości do lotu jest jednym z obowiązków właściciela (a także leasingobiorcy). Nie wolno wykonywać lotów, jeśli obsługa techniczna nie była prowadzona zgodnie z przepisami, jak również w sytuacji, gdy któreś z urządzeń nie jest w pełni sprawne. Podstawą do zaniechanie eksploatacji jest również wygaśnięcie świadectwa zdatności do lotów.

CAMO – szkolenie, jaki musi przejść pracownik obsługi technicznej

Nasi pracownicy to specjaliści, którzy doskonale zdają sobie sprawę z obowiązujących przepisów i wszystkie działania podejmują zgodnie z nimi. Dzięki temu są w stanie zarządzać dokumentacją samolotu, dokonywać przeglądów i kontroli, wprowadzać ewentualne modyfikacje, jak również nadzorować czas eksploatacji statku powietrznego, również w kontekście zużywania się elementów o ograniczonej żywotności. Wybierając nasze usługi masz pewność, że Twój samolot znalazł się w dobrych, fachowych rękach.