W dobie globalizacji i łatwego prowadzenia kontaktów biznesowych, politycznych, kulturalnych czy prywatnych z osobami znajdującymi się w różnych częściach świata, podróżowanie samolotem staje się często nieodzowne. Samolot stanowi najszybszy a często również najwygodniejszy i najbezpieczniejszy środek transportu. Nie oznacza to jednak, że jest on przeznaczony dla wszystkich użytkowników bez wyjątku. Istnieje szereg przeciwwskazań do lotu. Co ciekawe, część z nich dotyczy jednak wyłącznie lotów rejsowych i nie obowiązuje w przypadku prywatnych czarterów.
Jakie są przeciwwskazania do lotu samolotem?
Przeciwwskazania do lotu można podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich stanowią różnego rodzaju choroby oraz inne stany fizyczne, w przypadku których osiąganie pewnej wysokości staje się niebezpieczne dla zdrowia. Jednak nawet osoby, które nie cierpią na żadne dolegliwości, nie zawsze mogą swobodnie korzystać z samolotu – drugą kategorię przeciwwskazań stanowią te o charakterze psychicznym i emocjonalnym.
Być może najczęściej spotykane przeciwwskazanie dotyczy jednak niewygód. Pewne procedury lotniskowe są dla części potencjalnych klientów linii lotniczych nie do przyjęcia. Ponownie rozwiązaniem okazuje się korzystanie z lotów czarterowych.
Lot samolotem – przeciwwskazania zdrowotne
Problemy zdrowotne są tym rodzajem przeciwwskazań do lotu, z którymi najciężej sobie poradzić. Pewne stany stwarzają po prostu zbyt duże ryzyko. Mowa tutaj przede wszystkim o tendencji do powstawania zakrzepów – ryzyko zwiększa się wraz z wysokością. Podróż powinny odłożyć również osoby, które niedawno przeszły zawał lub udar albo cierpią na poważne choroby przewlekłe, zwłaszcza układu oddechowego i krążenia. Lotów nie zaleca się również kobietom w ostatnich tygodniach ciąży.
Co istotne, bardzo często to właśnie samolot czarterowy jest jedynym środkiem transportu dla osób walczących o życie – w tym przypadku potencjalne korzyści przeważają nad ryzykiem.
Lot samolotem – przeciwwskazania psychiczne
Nadal część społeczeństwa odczuwa awiofobię, czyli lęk przed lataniem. Jest to strach nie dający się racjonalnie wytłumaczyć i uzasadnić. Na pewno takie osoby nie powinny korzystać z samolotów rejsowych, na pokładzie których nie mogą liczyć na dość troskliwą opiekę. Istnieje jednak możliwość oswajania lęku w asyście wykwalifikowanego personelu na pokładzie samolotu czarterowego.
Z uwagi na bezpieczeństwo własne, innych pasażerów i obsługi samolotu, każdy lot powinny poważnie przemyśleć osoby cierpiące z powodu aktywnych chorób psychicznych, zwłaszcza jeśli występują u nich tendencje do psychoz albo do zaburzonego odbierania rzeczywistości.
Szybkie loty samolotem
W stosunku do lotów rejsowych głównym przeciwwskazaniem w dzisiejszych czasach jest jednak nie stan zdrowia czy lęk, ale niechęć do poddawania się lotniskowym procedurom. Kolejki są irytujące i męczące, kontrola bagażu i kontrola osobista nie należą do przyjemności. Istnieje też cały spis restrykcji, które być może są zasadne z masowego punktu widzenia, ale na pewni nie dla pojedynczego pasażera (np. zakaz przewożenia zwierząt na pokładzie, zakaz zabierania pewnych przedmiotów).
Wszystkie osoby, które chcą dotrzeć na miejsce szybko i wygodnie, a także ze swoim pupilem na kolanach, polecane są zatem profesjonalne loty czarterowe – zarówno biznesowe, jak i prywatne.