Aktualności z powietrza

Airbus prezentuje prototyp samolotu CityAirbus NextGen eVTOL

Airbus zaprezentował prototyp swojego elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL), CityAirbus NextGen, wraz z kolekcją oszałamiających zdjęć.

Bardzo oczekiwany samolot eVTOL CityAirbus NextGen ma być przełomem w świecie zaawansowanej mobilności lotniczej (AAM), a ogromne doświadczenie Airbusa w lotnictwie i bezpieczeństwie zapewnia ogromną przewagę nad konkurencją. Podczas specjalnej ceremonii, która odbyła się 7 marca 2024 r., Airbus ogłosił również otwarcie nowego centrum testowego CityAirbus w Donauwörth w Niemczech, które będzie przeznaczone do testowania systemów dla samolotów eVTOL.

Prototyp CityAirbus NextGen został zaprezentowany przed planowanym pierwszym lotem w tym roku. Dwutonowy CityAirbus o rozpiętości skrzydeł wynoszącej około 12 metrów jest opracowywany z myślą o lotach o zasięgu 80 km i osiąganiu prędkości przelotowej 120 kilometrów (75 mil) na godzinę. Airbus twierdzi, że projekt „doskonale nadaje się do operacji w dużych miastach do różnych zadań”.

„Uruchomienie CityAirbus NextGen po raz pierwszy jest ważnym i bardzo znaczącym krokiem, który podejmujemy w kierunku zaawansowanej mobilności lotniczej oraz naszego przyszłego produktu i rynku” – powiedział Balkiz Sarihan, szef działu Urban Air Mobility w Airbus. „Dziękuję naszej społeczności, zespołowi i partnerom na całym świecie za pomoc w urzeczywistnieniu tego projektu”. Dyrektor Airbusa podkreślił wcześniej, że firma „wcale się nie spieszy” i nie jest zainteresowana byciem pierwszym dostępnym eVTOL.

Przyjmuje się, że CityAirbus NextGen eVTOL trafi na rynek w „drugiej połowie dekady”. Centrum w Donauwörth jest częścią trwającej i długoterminowej inwestycji firmy w AAM. Rozpoczęło swoją działalność wraz z włączeniem CityAirbus NextGen w grudniu 2023 r. i będzie teraz wykorzystywane do pozostałych testów wymaganych przed dziewiczym lotem prototypu. Testy te obejmują silniki elektryczne z ośmioma wirnikami, a także inne systemy samolotu, takie jak sterowanie lotem i awionika.

Airbus rozszerza również swoją globalną sieć i partnerstwo, aby stworzyć unikalny ekosystem, który będzie sprzyjał udanemu i rentownemu rynkowi AAM. Airbus podpisał niedawno umowę partnerską z LCI, wiodącą firmą lotniczą, aby skupić się na rozwoju scenariuszy partnerstwa i modeli biznesowych w trzech kluczowych obszarach AAM: strategii, komercjalizacji i finansowaniu.


Źródło artykułu i fotografii: https://www.aerotime.aero/articles/airbus-cityairbus-nextgen-evtol-prototype