Aktualności z powietrza

Bombardier oskarża Kanadę o faworyzowanie Boeinga zamiast lokalnego rozwiązania

Kontrakt na wymianę starzejących się morskich samolotów patrolowych CP-140 Aurora należących do Kanadyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RCAF) wywołuje konflikty polityczne. 

Bombardier, we współpracy z kanadyjskim General Dynamics, nalegał na Ottawę, aby rozważyła zaproszenie do składania ofert na ten kontrakt. W maju 2023 r. obaj producenci zaoferowali rozwiązanie dla kanadyjskiego programu samolotów wielozadaniowych (CMMA) opartego na samolocie Global 6500, z modyfikacjami do transportu i rozmieszczania torped.

W dniu 17 października 2023 r. Simon Page, zastępca wiceministra Oddziału Zamówień Morskich i Obronnych, ujawnił podczas publicznego przesłuchania, że urzędnicy federalni faworyzowali Boeinga zgodnie z zaleceniem amerykańskiej prywatnej firmy konsultingowej Avascent. 

Avascent stwierdził, że Boeing P-8A Poseidon był jedynym odpowiednim zamiennikiem dla CP-140. Bombardier i General Dynamics nie były podobno konsultowane podczas analizy. We wspólnym liście dyrektor generalny Bombardiera Eric Martel i Joel Houde z General Dynamics oskarżyli rząd federalny o zignorowanie oferty lokalnego przemysłu i naciskanie na rozwiązanie zaproponowane przez Boeinga. „To niewytłumaczalne, że biurokraci mogą wydać zalecenie bez zadawania branży jakichkolwiek pytań” – powiedział Martel lokalnej gazecie La Presse. „Zapytałem polityków: 'Czy decyzja została podjęta? Powiedzieli mi, że nie, ale wyraźnie słyszę, że wyżsi urzędnicy sprzedają P-8„. Rząd Trudeau musi teraz zdecydować, czy zatwierdzić oczekującą ofertę Departamentu Stanu USA o wartości do 5,9 miliarda dolarów, czy też ogłosić otwarty przetarg.

 


Źródło artykułu i fotografii: https://www.aerotime.aero/articles/bombardier-boeing-poseidon-canada [15 listopada 2023r. , godz.: 10:00]