Boeing połączył siły z NASA i United Airlines w celu przeprowadzenia testów podczas lotu, aby zrozumieć wpływ zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) na smugi kondensacyjne i emisje niewęglowe, jednocześnie oceniając jego potencjał w zakresie zmniejszenia wpływu lotnictwa na klimat w całym cyklu życia. Inicjatywa badawcza będzie wykorzystywać drugi ecoDemonstrator Explorer Boeinga, samolot 737-10 przeznaczony do obsługi United Airlines.
Podczas testów samolot ten będzie posiadał oddzielne zbiorniki 100% SAF i tradycyjnego paliwa lotniczego, co pozwoli na naprzemienne korzystanie z tych paliw.
Należące do NASA laboratorium DC-8 Airborne Science Lab będzie podążać za komercyjnym odrzutowcem, aby mierzyć emisje wytwarzane przez każdy rodzaj paliwa i monitorować tworzenie się cząstek lodu w smudze. Dodatkowo, satelity NASA będą rejestrować obrazy rozwoju smugi. Głównym celem tego wspólnego przedsięwzięcia jest uzyskanie wglądu w to, w jaki sposób zaawansowane paliwa, konstrukcje spalania silnika i powiązane technologie mogą pomóc w łagodzeniu ocieplenia atmosfery. Testy będą w szczególności oceniać wpływ SAF na smugi kondensacyjne, które powstają, gdy samolot porusza się w zimnym, wilgotnym powietrzu. Podczas gdy dokładne konsekwencje smug kondensacyjnych pozostają przedmiotem trwających badań, sugeruje się, że niektóre ich rodzaje mogą zatrzymywać ciepło w atmosferze ziemskiej.
„Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z NASA, United Airlines i innymi cenionymi partnerami nad badaniami, które wzmocnią zrozumienie przez branżę korzyści płynących z SAF poza redukcją emisji dwutlenku węgla” – powiedział Chris Raymond, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Boeingu. SAF do tych testów będzie dostarczany przez World Energy z zakładu w Paramount w Kalifornii. Projekt otrzymuje wsparcie od wielu interesariuszy, w tym finansowanie od Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), wiedzę techniczną i finansowanie projektu od GE Aerospace oraz wkład Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), które oferuje wiedzę i oprzyrządowanie. Boeing rozpoczął program ecoDemonstrator w 2012 roku, aby przetestować różne technologie w rzeczywistym środowisku. Do końca 2023 roku producent planuje przetestować około 250 innowacji mających na celu dekarbonizację lotnictwa i poprawę wydajności operacyjnej, bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. W 2020 roku ecoDemonstrator był samolotem Boeing 787-10 linii Etihad Airways, a w 2021 roku był to samolot 737 MAX-9 linii Alaska Airlines.
Źródło artykułu i fotografii: https://www.aerotime.aero/articles/boeing-nasa-and-united-airlines-to-study-saf-impact-on-contrails-and-emissions [29 października 2023r. , godz.: 10:00]