Aktualności z powietrza

Prezes Wizz Air ujawnia nowe szczegóły dotyczące samolotów Airbus A320, które utknęły na Ukrainie.

Po południu 13 września 2022 r. świat lotnictwa był pod wrażeniem, gdy samolot Wizz Air Airbus A320-200, zarejestrowany jako HA-LWS, wyleciał z Ukrainy, gdy szalały tam walki, po tym jak utknął z powodu rosyjskiej inwazji. Pomimo zamknięcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej, odrzutowiec węgierskiego, taniego przewoźnika dokonał brawurowej ucieczki.

Airbus A320 wystartował z międzynarodowego lotniska Danylo Halytskyi we Lwowie (LWO) i znalazł bezpieczne miejsce na lotnisku Katowice Airport (KTW) w Polsce, siedem miesięcy po tym, jak po raz pierwszy utknął w Ukrainie. Jednak HA-LWS nie był jedynym A320 linii Wizz Air, który utknął w Ukrainie w wyniku inwazji wojsk rosyjskich. Na międzynarodowym lotnisku Sikorsky w Kijowie (IEV) trzy inne A320 również znalazły się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Samolot zarejestrowany jako HA-LWY przybył do Kijowa z Włoch, HA-LPJ z Niemiec, a HA-LPM z Węgier.

Teraz, 20 miesięcy później, dyrektor generalny Wizz Air József Váradi ujawnił w wywiadzie dla Corriere Della Sera, co stało się z trzema samolotami i czy są one nadal sprawne.

Według prezesa, silniki z dwóch samolotów zostały przetransportowane przez granicę do Polski, podczas gdy drugi samolot jest nadal nienaruszony w Ukrainie.  Rzecznik Wizz Air powiedział AeroTime, że w przyszłości silniki mogą zostać ponownie zamontowane w dwóch samolotach, które następnie będą mogły latać.
Rzecznik powiedział: „Żaden z samolotów Wizz Air bazujących na Ukrainie na początku konfliktu nie został uszkodzony. Wizz Air zdołał uratować jeden samolot ze Lwowa, a także zdemontować i przetransportować do Polski zamontowane silniki z dwóch z trzech samolotów bazujących w Kijowie. Wizz Air może ponownie zainstalować te silniki w przedmiotowych samolotach i, po przeprowadzeniu wymaganych kontroli konserwacyjnych, ponownie nimi latać. Jeden samolot pozostanie nienaruszony w Kijowie”.


Źródło artykułu i fotografii: https://www.aerotime.aero/articles/wizz-air-ceo-reveals-new-details-about-a320s-stuck-in-ukraine [15 października 2023r. , godz.: 10:00]