Aktualności z powietrza

Port lotniczy, lotnisko miejskie, lądowisko – czym się różnią?

Wybierając się w podróż samolotem najczęściej określamy miejsce startu i lądowania mianem lotniska. Większość lokalizacji faktycznie spełnia kryteria lotniska, ale niektóre nie posiadają tego statutu. Różnica jest istotna zwłaszcza wówczas, gdy zależy nam na szybkim i wygodnym podróżowaniu, często z pominięciem największych miast. Naszym Klientom oferujemy możliwość odbycia podróży wprost z domu do dowolnego miejsca w Europie. Odbierzemy Cię ze wskazanego adresu, zorganizujemy transport na lotnisko a w miejscu docelowym zadbamy o to, abyś bez problemu i komfortowo dotarł do hotelu. Sprawdź, skąd możemy startować i dokąd Cię zawieźć.

Port lotniczy – Warszawa, Kraków, Gdańsk i inne duże miasta

To najwyższa klasa obiektów. Właśnie port lotniczy popularnie określamy mianem lotniska – bo faktycznie nim jest. Specyfikacja związana jest ze skalą. Port lotniczy służy do użytku publicznego. Przystosowany jest do obsługi intensywnego ruchu lotniczego. Mogą z niego korzystać największe maszyny.
Port lotniczy ma status krajowy, międzynarodowy a nawet międzykontynentalny, w zależności od tego, jaki rodzaj lotów obsługuje. Każdy typ przewozów wymaga od załogi portu lotniczego nieco innych kompetencji.
Z uwagi na rozmiary i na uciążliwość dla potencjalnych sąsiadów, ale jednocześnie z myślą o w miarę łatwym dojeździe, porty lotnicze zlokalizowane są najczęściej na obrzeżach największych miast. W Polsce status portu lotniczego ma aktualnie 14 obiektów, które znajdują się w Warszawie, Warszawie-Modlinie, Olsztynie-Szymanach, Krakowie-Balicach, Rzeszowie-Jasionce, Gdańsku, Szczecinie-Goleniowie, Katowicach-Pyrzowicach, Wrocławiu-Strachowicach, Poznaniu-Ławicy, Łodzi-Lublinku, Bydgoszczy-Szwederowie, Zielonej Górze-Babimoście oraz w Lublinie.

Lotnisko w Polsce i za granicą

Lotnisko, często dla odróżnienia od portu lotniczego nazywane lotniskiem miejskim, jest przede wszystkim mniejsze od portu lotniczego. Przyjmuje małe samoloty i śmigłowce. Jego celem jest usprawnienie ruchu lotniczego przez obsłużenie statków powietrznych, które nie potrzebują takiej powierzchni jak duże samoloty rejsowe.
Miejskie lotniska nie są już tak uciążliwe dla sąsiedztwa, dlatego mogą być zlokalizowane bliżej siedzib ludzkich. Korzystają z nich zarówno samoloty rejsowe, jak i maszyny prywatne (wykorzystywane np. do celów komercyjnych, sportowych, naukowych czy hobbystycznych).

Lądowisko – definicja i charakterystyka

Najmniej zaawansowane technicznie lotnisko nazywamy lądowiskiem. Posiada ono minimum niezbędnego wyposażenia. Obsługuje małe samoloty i śmigłowce. Lądowiska znajdują się często na terenach prywatnych, należących do przedsiębiorstw lub instytucji.
Korzystanie z lądowisk znacznie usprawnia transport, pozwala bowiem szybko dotrzeć na miejsce startu i równie wygodnie przemieścić się między ostateczną destynacją a hotelem.

Lądowisko dla helikoptera – gdzie może lądować śmigłowiec?

Najmniej przestrzeni do startu i lądowania potrzebuje śmigłowiec. To dlatego jest on wykorzystywany w sytuacjach awaryjnych – np. przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe czy przez GOPR.
W celach komercyjnych helikoptery gwarantują błyskawiczny transport z miejsca na miejsce. Jeśli zależy Ci na czasie, zorganizujemy odbiór Ciebie i bagażu wprost spod domu i dowieziemy Cię na lotnisko, gdzie oczekiwał już będzie na Ciebie komfortowy samolot.