Aktualności z powietrza

Dostawcy systemów dla opracowywanej taksówki powietrznej Eva Air Mobility

Eve Air Mobility ogłasza trzech dostawców systemów dla opracowywanej taksówki powietrznej.

Porducent taksówek powietrznych Eve Air Mobility ogłosił trzech dostawców systemów dla proponowanego pięcioosobowego elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL). Firma z siedzibą na Florydzie, w której większość udziałów posiada Embraer, ujawniła 6 listopada, że Garmin dostarczy awionikę samolotu, a niemiecki Liebherr Aerospace dostarczy siłowniki sterowania lotem. Eve poinformowała również, że Intergalactic z siedzibą w St George w stanie Utah dostarczy system zarządzania temperaturą taksówki powietrznej, aby utrzymać „optymalny zakres temperatur dla akumulatorów i innych komponentów elektrycznych„.

Żródło: EVE (eveairmobility.com)

Każdy z naszych dostawców przechodzi bardzo rygorystyczną weryfikację, która ocenia nie tylko wydajność i jakość ich produktów, ale także ich zaangażowanie w ciągłe doskonalenie oraz wsparcie i satysfakcję klienta” – mówi dyrektor generalny Eve, Johann Bordais. Garmin dostarczy zintegrowaną kabinę pilotów G3000 dla samolotów Eve, wyposażoną w duży szklany wyświetlacz, który będzie zintegrowany z systemami kontroli lotu Eve. „Dostosowany do potrzeb samolotów eVTOL, intuicyjny interfejs dotykowy kabiny pilota zmniejsza obciążenie pilota, zapewniając bezpośredni dostęp do pełnego zestawu możliwości awioniki” – mówi Eve. W międzyczasie Liebherr opracuje elektromagnetyczne siłowniki do sterowania fly-by-wire taksówki powietrznej. Siłowniki będą zasilane z układu elektrycznego samolotu i „zapewnią wysoką wydajność, konfigurowalność i łatwiejszą konserwację„. Podczas czerwcowych targów lotniczych w Paryżu firma Eve poinformowała, że BAE Systems dostarczy akumulatory do eVTOL, a francuska firma Duc Helices dostarczy wirniki do ośmiu silników nośnych i śmigieł rejsowych samolotu.

Ponadto Embraer i japoński specjalista w dziedzinie silników elektrycznych Nidec utworzyli nową spółkę joint venture o nazwie Nidec Aerospace, która dostarczy elektryczne układy napędowe dla projektu Eve. Na początku tego roku Eve zaprezentowała ostateczną konfigurację swojego samolotu eVTOL, który pomieści czterech pasażerów i jednego pilota. Start-up twierdzi, że jest na dobrej drodze do oblotu pierwszego prototypu swojego rozwojowego samolotu w przyszłym roku i wprowadzenia taksówki powietrznej do użytku w 2026 roku.

Embraer i Eve planują produkcję samolotu w zakładzie w brazylijskim mieście Taubate, niedaleko Sao Jose dos Campos.


Źródło artykułu i fotografii: https://www.flightglobal.com/aerospace/eve-names-trio-of-systems-suppliers-for-in-development-air-taxi/ [28 listopada 2023r. , godz.: 10:00]