Eve Air Mobility ogłasza trzech dostawców systemów dla opracowywanej taksówki powietrznej.
Porducent taksówek powietrznych Eve Air Mobility ogłosił trzech dostawców systemów dla proponowanego pięcioosobowego elektrycznego samolotu pionowego startu i lądowania (eVTOL). Firma z siedzibą na Florydzie, w której większość udziałów posiada Embraer, ujawniła 6 listopada, że Garmin dostarczy awionikę samolotu, a niemiecki Liebherr Aerospace dostarczy siłowniki sterowania lotem. Eve poinformowała również, że Intergalactic z siedzibą w St George w stanie Utah dostarczy system zarządzania temperaturą taksówki powietrznej, aby utrzymać „optymalny zakres temperatur dla akumulatorów i innych komponentów elektrycznych„.
„Każdy z naszych dostawców przechodzi bardzo rygorystyczną weryfikację, która ocenia nie tylko wydajność i jakość ich produktów, ale także ich zaangażowanie w ciągłe doskonalenie oraz wsparcie i satysfakcję klienta” – mówi dyrektor generalny Eve, Johann Bordais. Garmin dostarczy zintegrowaną kabinę pilotów G3000 dla samolotów Eve, wyposażoną w duży szklany wyświetlacz, który będzie zintegrowany z systemami kontroli lotu Eve. „Dostosowany do potrzeb samolotów eVTOL, intuicyjny interfejs dotykowy kabiny pilota zmniejsza obciążenie pilota, zapewniając bezpośredni dostęp do pełnego zestawu możliwości awioniki” – mówi Eve. W międzyczasie Liebherr opracuje elektromagnetyczne siłowniki do sterowania fly-by-wire taksówki powietrznej. Siłowniki będą zasilane z układu elektrycznego samolotu i „zapewnią wysoką wydajność, konfigurowalność i łatwiejszą konserwację„. Podczas czerwcowych targów lotniczych w Paryżu firma Eve poinformowała, że BAE Systems dostarczy akumulatory do eVTOL, a francuska firma Duc Helices dostarczy wirniki do ośmiu silników nośnych i śmigieł rejsowych samolotu.
Ponadto Embraer i japoński specjalista w dziedzinie silników elektrycznych Nidec utworzyli nową spółkę joint venture o nazwie Nidec Aerospace, która dostarczy elektryczne układy napędowe dla projektu Eve. Na początku tego roku Eve zaprezentowała ostateczną konfigurację swojego samolotu eVTOL, który pomieści czterech pasażerów i jednego pilota. Start-up twierdzi, że jest na dobrej drodze do oblotu pierwszego prototypu swojego rozwojowego samolotu w przyszłym roku i wprowadzenia taksówki powietrznej do użytku w 2026 roku.
Embraer i Eve planują produkcję samolotu w zakładzie w brazylijskim mieście Taubate, niedaleko Sao Jose dos Campos.
Źródło artykułu i fotografii: https://www.flightglobal.com/aerospace/eve-names-trio-of-systems-suppliers-for-in-development-air-taxi/ [28 listopada 2023r. , godz.: 10:00]