Aktualności z powietrza

Rodzaje samolotów pasażerskich – light jet, midsize jet, ultra long range

Zapotrzebowanie osób korzystających z czarterowych lotów biznesowym i prywatnych jest bardzo różne. Jedni potrzebują transportu dla kilku, inni – dla kilkunastu osób. W jednych podróżach niezbędny jest duży bagaż, przy innych wystarczy mała walizka. Raz wygodniej nam lądować w dużym porcie lotniczym, innym razem – na prywatnym lądowisku. W zależności od tego, kto, dokąd i w jakim celu podróżuje, najlepiej spiszą się różne typy samolotów. Sprawdź, czym się one różnią.

Rodzaje samolotów – prezentacja

Pod względem ilości pasażerów, jakie mogą zabrać, a także maksymalnego zasięgu, samoloty do użytku prywatnego można ogólnie podzielić na light jets, midsize jets i ultra long range. W każdej z tych kategorii dokonuje się jeszcze bardziej drobiazgowych podziałów (np. very light jet, super midsize jet).
Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim masz świadomość, do czego zdolny jest samolot, którym podróżujesz. Nie musisz oczywiście być ekspertem – wystarczy, że określisz swoje zapotrzebowanie, a nasi konsultanci zaproponują maszynę najlepiej spełniającą Twoje oczekiwania.
Wiedza o typach prywatnych samolotów jest istotniejsza wówczas, gdy planujesz zakup własnego. Z uwagi na różnorodne potrzeby, dokonanie wyboru może być trudne, dlatego warto skorzystać z naszych usług. Nie tylko zabierzemy Cię tam, dokąd potrzebujesz, wtedy, kiedy potrzebujesz, ale też doradzimy przy zakupie Twojego własnego samolotu.

Light jet i very light jet – porównanie

Light jest pilatus pc24
Pilatus PC-24 – Light jet

Samoloty klasy light jet to małe maszyny, mogące przewozić od 4 do 8 pasażerów. W zależności od modelu, mogą one dysponować mniejszą lub większą przestrzenią bagażową. Ich zasięg umożliwia podróżowanie na trasach krajowych i międzynarodowych, ale z uwagi na stosunkowo nieduży zbiornik, light jety nie nadają się na loty międzykontynentalne. Light jet są szybkie, mogą startować również z krótkich pasów startowych, często nawet z nieutwardzanych, co znacznie zwiększa możliwości ich zastosowania. Sprawdzają się zwłaszcza do częstych lotów biznesowych, gdy liczy się szybkość i komfort.

Midsize jet i supre midsize jet – business jet o licznych możliwościach

Bombardier Learjet60XR
Bombardier Learjet60XR – Midsize jest

Większe od light jetów są samoloty midsize jet. Zabierają przeważnie do 9 pasażerów. Latają szybko, dzięki czemu sprawnie pokonują trasy międzynarodowe.
Osoby prowadzące działalność wymagającą częstych lotów w większych grupach, często decydują się właśnie na midsize jety. Odznaczają się one wyjątkowym komfortem podróżowania. Układ siedzeń w konfiguracji club pozwala na niezakłóconą rozmowę w trakcie całego lotu. Można również skorzystać z cateringu i barku, co znacznie umila podróż.

Ultra long range – wygodny czarter biznesowy

Gulfstream G500 Ultra long range
Gulfstream G500 – Ultra long range

Największymi samolotami do użytku prywatnego są ultra long range. Zabierają do kilkunastu pasażerów wraz z bagażem. Długi czas lotu umożliwia pokonywanie dalekich tras – samoloty mogą pozostawać w powietrzu nawet ok. 10 godzin. Ultra long range są często zaprojektowane z uwzględnieniem kilku stref, pozwalających zarówno na prowadzenie rozmowy, jak i na spokojny sen. Dostępny jest ciepły i zimny catering, barek a nawet przestrzeń konferencyjna.