Perspektywa podróży lotniczej nie we wszystkich wywołuje ekscytację. Są osoby, dla których przebywanie na lotnisku i na pokładzie samolotu jest źródłem dyskomfortu a nawet strachu. Pasażerowie odczuwający lęk przed lataniem mają tendencję do tworzenia w głowie scenariuszy, które mało mają wspólnego z rzeczywistością. Wrogo nastawiony pasażer, awaria, mocne turbulencje a nawet niepewność własnych reakcji mogą zepsuć przyjemność z wycieczki a w skrajnych przypadkach doprowadzić do całkowitej rezygnacji z samolotu jako środka transportu. Sprawdź, czy jest się czego bać i jak pokonać lęk przed lataniem.
Strach przed lataniem samolotem – niechęć do tłumów
Zarówno na lotnisku, jak i w samolocie, będziemy przebywać w towarzystwie dużej liczby obcych nam ludzi. Już sam tłok może powodować spory dyskomfort. Dochodzi do tego jeszcze obawa, że któryś ze współpasażerów może mieć złe zamiary. O ile szczegółowe kontrole na lotniskach zmniejszają niemal do zera ryzyko agresji ze strony pasażerów, to już tłok jest realnym problemem.
Oba te stresogenne czynniki zostają wyeliminowane na pokładzie prywatnego odrzutowca. Korzystając z oferty prywatnych lotów czarterowych, sam wybierasz towarzyszy podróży. Wszyscy mają też dość miejsca, aby poczuć się swobodnie i komfortowo.
Lęk przed lataniem – ryzyko usterki
Filmy katastroficzne zaszczepiły w nas podświadomy lęk przed usterką, która prowadzi do fatalnych skutków. Najważniejsze jest zrozumienie, że w popkulturze katastrofy lotnicze zdarzają się częściej, niż w realnym życiu. Prawdopodobieństwo poważnego wypadku lotniczego wynosi zaledwie 1 do 9 milionów.
Najbezpieczniejsze są prywatne odrzutowce, przechodzące regularnie szczegółowe kontrole i przeglądy okresowe. Inżynierowie przykładają szczególną wagę do technicznej sprawności każdego podzespołu i każdego elementu.
Niechęć do podróży samolotem – turbulencje i kiepska pogoda
Czasami nie chodzi o strach przed lataniem, ale o strach przed niedogodnościami, do jakich mogą doprowadzić złe warunki atmosferyczne. Turbulencje nie są niczym przyjemnym i część pasażerów znosi je wyjątkowo kiepsko. Na dodatek niesprzyjająca pogoda może doprowadzić do odwołania lotu albo konieczności lądowania w innym porcie lotniczym, niż było to planowane, doprowadzając do trudności logistycznych.
Rozwiązaniem przynajmniej części tych problemów są prywatne odrzutowce. Latają one na wysokim pułapie, omijając strefy, w których występują turbulencje. Ponadto pilot może w trakcie lotu dokonać korekty trasy, mając na uwadze trudne warunki atmosferyczne. Jeśli natomiast z uwagi na naprawdę złą pogodę lot będzie musiał zostać odwołany, to pasażer ustali kolejny odpowiadający mu termin.
Strach przed lataniem – jak pokonać?
Osoby, które czują się niekomfortowo na pokładzie samolotu, mogą obawiać się również swoich własnych reakcji fizycznych i emocjonalnych na stresującą sytuację. Mająca pod opieką mnóstwo osób stewardessa nie zawsze będzie w pobliżu, aby uspokoić podróżnego.
Ponownie najlepszą opcją są prywatne odrzutowce. Wszystkich pasażerów traktujemy indywidualnie i z pełnym zrozumieniem. Stewardessa ma pod opieką tylko kilka osób, zatem dla każdego znajdzie dość czasu. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób neuroatypowych, które potrzebują spersonalizowanego podejścia i większej przestrzeni, aby poczuć się komfortowo.