Polacy z roku na rok są coraz bardziej zainteresowani prywatnymi lotami, odbywanymi na pokładzie wygodnych odrzutowców. Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet wiąże się z podróżowaniem prywatnymi odrzutowcami. Samoloty są kameralne, komfortowe, bezpieczne i nowoczesne. Procedury związane z lotem uproszczone są do minimum a mniejsze samoloty z łatwością docierają do miejsc oddalonych od głównych portów lotniczych. Są do dyspozycji zawsze, gdy tego potrzebujemy. Czy zatem prywatne odrzutowce to przyszłość transportu w Polsce i Europie? Warto przyjrzeć się faktom.
Prywatne loty – Polska
W 2022 r. samoloty prywatne startowały z polskich lotnisk prawie 9 tys. razy. Zaledwie 5 lat wcześniej przelotów było ponad pięciokrotnie mniej. Flota prywatnych samolotów w Polsce liczy już ok. 2 tys. maszyn, z czego kilkadziesiąt zarejestrowanych jest nie na wielkie korporacje, ale na osoby prywatne i jednoosobowe działalności gospodarcze.
Najczęściej realizowane są kilkugodzinne loty w ramach Europy. Rzadziej prywatne odrzutowce zabierają podróżnych do destynacji krajowych. Najmniej jest lotów międzykontynentalnych, nie licząc tych bliskich – do Północnej Afryki czy na Bliski Wschód.
Prywatne odrzutowce – dla kogo?
W większości przypadków z prywatnych lotów korzysta biznes. To właśnie osoby prowadzące interesy na skalę międzynarodową najbardziej potrzebują szybkich i niezawodnych środków transportu, które jednocześnie byłyby wygodne i umożliwiały dostosowanie miejsca czy godziny wylotu ściśle do potrzeb pasażerów.
Nie oznacza to jednak, że prywatny odrzutowiec nie jest przeznaczony do celów prywatnych. To świetny wybór dla rodzin z dziećmi, dla grup przyjaciół i dla wszystkich osób, które cenią sobie komfort oraz możliwość bezproblemowego docierania również do niestandardowych destynacji, innych niż wielkie miasta i popularne kurorty.
Czarter prywatny – możliwości
W kontekście prywatnych samolotów często formułowane jest stwierdzenie, że kupujemy nie samolot czy przelot, ale czas. To prawda – posiadanie własnej maszyny albo korzystanie z oferty firm realizujących komercyjne przeloty, oznacza oszczędność wielu godzin, które wcześniej trzeba było poświęcić na dotarcie na lotnisko, odbycie procedur, oczekiwanie na samolot i na ewentualną przesiadkę, a następnie docieranie do miejsca docelowego – jeśli jest ono położone z dala od dużego lotniska.
Prywatne samoloty są również wyjątkowo bezpieczne – ryzyko wynikające z nieodpowiedzialnych zachowań osób trzecich jest wyeliminowane niemal do zera, samolot może też zmodyfikować trasę by uniknąć złej pogody. To jedyny środek transportu tak świetnie przystosowany do pasażerów ze specjalnymi potrzebami – np. seniorów, rodzin z małymi dziećmi czy osób neuroatypowych.
Prywatne loty samolotem – cena
Tym, co powstrzymuje Polaków przed jeszcze częstszym korzystaniem z przelotów prywatnymi odrzutowcami czy przed zakupem własnej maszyny, jest cena. Rzeczywiście – zakup samolotu kilkudziesięciu milionów złotych a za lot na trasie krajowej zapłacimy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nadal więc jest to usługa premium.
Czy w przyszłości prywatne samoloty staną się bardziej dostępne dla klasy średniej? Wszystko wskazuje na to, że tak. Warto pamiętać, że jeszcze niedawno na samochód mogli pozwolić sobie tylko bogacze, a obecnie jest on standardem w każdym gospodarstwie domowym.