Aktualności z powietrza

Pandemia, wojna, terroryści – jak latać bezpiecznie w trudnych czasach?

Osoby często wybierające się w podróże prywatne i służbowe drogą lotniczą, słusznie obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Pomimo środków ostrożności podejmowanych w portach lotniczych, zagrożeń nie można w pełni wyeliminować. Wynikają one z technicznych uwarunkowań statków powietrznych, z infrastruktury lotnisk, a także z pobudek poszczególnych pasażerów czy zorganizowanych grup, wykorzystujących ludzkie zdrowie i życie jako kartę przetargową. Na szczęście istnieje alternatywa – skorzystanie z prywatnych czarterów.

Zagrożenia lotnicze – czy jest się czego bać?

Katalog zagrożeń, z którymi mierzyć się muszą pasażerowie regularnych linii lotniczych, jest niestety bardzo obszerny. Najczęściej wynikają one z ludzkiego błędu – w natłoku obowiązków któryś z pracowników zapomni o zweryfikowaniu stanu wszystkich komponentów przed lotem, przez sito kontroli przemknie się osoba posiadająca przy sobie niebezpieczny przedmiot.
Co więcej, wykonywane w najlepszej wierze procedury są wyjątkowo uciążliwe dla pasażerów. Odprawa, kontrola osobista, kontrola bagażu – wszystko to wydłuża znacznie podróż a na dodatek może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji.

Czy samolot jest bezpieczny?

Aż 30% polskiego społeczeństwa przyznaje, że odczuwa lęk w związku z lataniem samolotem. Co istotne, strach ten nie zawsze mija wraz z kolejnymi podróżami, a czasami wręcz się nasila, pod wpływem stresujących doświadczeń.
Tymczasem w porównaniu z ruchem lądowym, to właśnie podróżowanie samolotem jest dziś najbezpieczniejsze. Do wypadków dochodzi skrajnie rzadko, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ilość osób, które każdego dnia giną na drogach. Obawa przed lataniem nie znajduje więc uzasadnienia w statystykach.

Bezpieczne latanie samolotem – kiedy jest możliwe?

Aby lot był naprawdę bezpieczny, należy uwzględnić wiele zmiennych. Przede wszystkim stan techniczny samolotu nie może budzić najmniejszych wątpliwości. Liczy się również profesjonalizm i doświadczenie personelu.
Poważną grupę zagrożeń stanowią te wynikające z działalności ludzi. Ataki terrorystyczne a nawet cyberterrorystyczne mogą zagrozić pasażerom samolotu albo zdestabilizować pracę portu lotniczego na wiele godzin. To dlatego najbezpieczniejszym sposobem na odbywanie podróży lotniczych, jest korzystanie z oferty prywatnych przewoźników, oferujących loty czarterowe małymi odrzutowcami.

Dlaczego prywatne loty czarterowe są najbezpieczniejsze?

Samoloty w naszej flocie przechodzą regularne, wyjątkowo szczegółowe kontrole. Mamy absolutną pewność, iż ich stan techniczny nie budzi żadnych wątpliwości. Zatrudniamy wyłącznie wybitnych specjalistów – zarówno na stanowiskach obsługi naziemnej, jak i personel pokładowy.
Zagrożenie terrorystyczne w przypadku lotów prywatnych praktycznie nie istnieje – sam decydujesz, kogo zabierasz na pokład. Niewielki samolot ma też o wiele mniejsze wymagania jeśli chodzi o lądowisko, dlatego w przypadku nagłego pogorszenia pogody może skorzystać z pierwszej okazji do przerwania lotu, bez konieczności udawania się do dużego portu lotniczego. To właśnie prywatni przewoźnicy zdecydowanie łatwiej i skuteczniej zrealizują zlecenie również w trudnych czasach (np. w pandemii) albo w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej (np. lot nad terenami objętymi działaniami wojennymi).