Aktualności z powietrza

Ekologia i transport lotniczy – jak znaleźć złoty środek?

Degradacja środowiska naturalnego i postępujące zmiany klimatyczne to tematy, wobec których nie możemy przechodzić obojętnie. Od początku rewolucji przemysłowej eksploatowaliśmy planetę dość bezmyślnie, co zaowocowało dzisiejszymi, palącymi problemami. Ale postępu nie da się zatrzymać – musimy wieść codzienne życie prywatne i zawodowe, a to często wymaga korzystania ze środków transportu emitujących spaliny i zużywających zasoby naturalne. Czy możemy zrobić cokolwiek, aby loty samolotem stanowiły mniejsze obciążenie dla planety

Samoloty a ekologia

Współczesnych samolotów pasażerskich rejsowych nie można uznać za ekologiczne środki transportu. Zużywają one sporą ilość paliw kopalnych, których zasoby kończą się w szybkim tempie. Samolot emituje także gazy cieplarniane, co nie pozostaje obojętne dla atmosfery.

Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że nie zawsze istnieje efektywna alternatywa dla podróży samolotem. Gdy trzeba błyskawicznie przedostać się z miejsca na miejsce albo gdy naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i współpasażerom, to właśnie samolot jest jedynym środkiem transportu, jaki bierzemy pod uwagę.

Ekologiczny samolot – czy to możliwe?

Mając na uwadze kwestie środowiskowe, niektórzy przewoźnicy starają się wprowadzać proekologiczne rozwiązania, które zmniejszają negatywny wpływ samolotów na środowisko naturalne. Niestety, w przypadku linii rejsowych, odpowiedzialność przerzucana jest na pasażerów – są oni nakłaniani do wnoszenia dodatkowej opłaty celem wspierania proekologicznych programów, zmniejszeniu ulegają także dopuszczalne wymiary bagażu.

Zamiast obciążać pasażera kosztami środowiskowymi lotów, lepiej byłoby skupić się na praktykach, za które odpowiadają przewoźnicy, nie ich klienci.

Eko-samolot – co można zrobić?

W AMC Aviation mamy świadomość, że samoloty nie są obojętnymi dla środowiska środkami transportu. Dokładamy zatem wszelkich starań, aby minimalizować wpływ na środowisko naturalne. Wszystko to dzieje się bez finansowego i mentalnego obciążania naszych klientów – co nie oznacza, że nie ponosimy kosztów z tym związanych.

W AMC Aviation użytkujemy samoloty nowej generacji, które zostały zaprojektowane i zbudowane z myślą o ekologii. Oto przykłady rozwiązań, których celem jest niwelowanie wpływu na środowisko:

  • Zarządzanie pracą silników przez FADEC i komputery, które optymalizują ich pracę, powodując zmniejszanie zużycia paliwa, a co za tym idzie, mniejszą emisję CO2. Nasze małe maszyny zużywają zdecydowanie mniej paliwa, niż duże samoloty rejsowe. Dzieje się to również dzięki temu, że samoloty są sprawne technicznie i efektywne.
  • Częstotliwości obsługi samolotów są rozszerzone nawet do 12 miesięcy, a zatem wytwarzanie odpadów z obsługi ograniczone jest do jednego razu w roku.
  • Możliwość osiągnięcia pułapu przelotowego na wysokości 15 km nad ziemią, co przekłada się na ograniczony wpływ na środowisko.
  • Informowanie o tzw. empty legs, czyli pustych przelotach. Aby nie marnować przelotu, nasi klienci mogą skorzystać z niego w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.
  • Również w trakcie obsługi naziemnej samolotu, myślimy o planecie. Duże przeszklone powierzchnie w naszych hangarach minimalizują zużycie prądu, potrzebnego na doświetlanie.
  • W całej firmie skrupulatnie segregujemy odpady. Te szczególnie szkodliwe (takie jak smary czy oleje) są odbierane przez specjalistyczne firmy.
  • Ponosimy opłaty za wytwarzanie CO2, które wspierają budżet EU we wdrażaniu projektów ekologicznych.

Ekologiczne loty – przyszłość lotnictwa

Inżynierowie lotniczy nieustannie pracują nad zwiększaniem efektywności energetycznej samolotów, która będzie oznaczała mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Powstają coraz wydajniejsze silniki, trwają testy paneli fotowoltaicznych oraz paliw alternatywnych.

Bacznie śledzimy te dokonania, aby implementować proekologiczne rozwiązania w naszej działalności.